Zugspitze 2962 m.n.m.

Zugspitze 2

Hora, která má svoji historii

Pokud chcete navštívit tuto krásku, tak vám nezbývá nic jiného, než se vydat do Bavorska. Zugspitze - nejvyšší hora Německa, má velmi blízko i do Rakouska a je součástí vápencového masivu Wetterstein. Těžko s přesností tvrdit, kdo pokořil výšku 2 962 metrů nad mořem, ale traduje se, že to bylo kolem 18. století.  O mnohem později zde začal intenzivní život a díky tomu zde v roce 1855 vznikla první ubytovna a ráj pro turismus. Samozřejmě v současné době je zde poměrně velký komfort a tak lze zde využít tři lanovky k pohodlnému zdolání vrcholu. A aby to nebylo líto těm, kteří se rozhodli provést výšlap po svých, tak i v tomto případě mohou použít rovněž tři trasy. Samozřejmě musí počítat s tím, že to bude trvat delší dobu, ale na druhou stranu s parádními zážitky. Každý si zkrátka může vybrat svůj oblíbený styl.

Lanovkou:

  • Z lázeňského městečka Zugspitz-Gletscherbahn je nejkratší cesta a neměří snad ani kilometr. K dolní stanici lanovky Gletsherbahn vede z Garmisch-Partenkirchenu zubačka, ta překvapí svojí délkou 19 km a neuniknete ani zážitku v tunelu.
  • Tirolean Zugspitzbahn vyjíždí z Ehrwaldu a délka prožitku je necelých 10 minut na lanovce o délce 3,6 km.
  • Eibseeseilbahn, která byla roku 2017 zmodernizovaná a je o délce 4,45 km. Každou hodinu je schopná na horu vyvézt kolem 580 lidí. Pasažéři tak nemusí dlouho čekat na odbavení a navíc si vychutnají nádherný pohled na jezero Eibsee, Waxensteine a nádherný zážitek jim dopřejí Alpy.

Turistické trasy:

  • Z  Garmisch-Partenkirchenu z východní strany kolem horské chaty Knorrhütte. Jedná se o velmi snadnou trasu.
  • Z Garmisch-Partenkirchenu je další oblíbená trasa údolím Höllental. Tato trasa je s překvapením v podobě jištěného traverzu skalní stěnou. Ten se nachází ve výšce kolem 2 000 metrů n.m. Jedná se o velmi atraktivní trasu.
  • Rakouská strana nabízí poslední trasu Zugspitz-Westweg.

Horolezecká trasa:

  • Velmi populární je Jubilaumsgrat. Vede po skalním hřebeni a pro horolezce je to skutečný zážitek. Navíc ojedinělá  krása, která spojuje Zugspitze s nedalekou Alpspitze. Zkrátka ráj pro milovníky tohoto sportu.

Jedinečný výhled

Pohled z výšky je vždy nádherný. Všechno člověk vidí jako na dlani. Není divu, že se turisté na vrcholu hory jen hemží. Potěší je totiž jedinečný 360° panoramatický rozhled, kde je překvapí velký počet alpských vrcholů a to ve čtyřech zemích. Prostě nádhera, která se nedá slovy popsat. Nemluvě o svěžím čerstvém vzduchu.
To ovšem není jediná odměna, kterou hora vydává ze svých darů. Běžně jsme zvyklí, že se závodí směrem z kopců a hor do nížin. Tady je to trochu extrémní, jelikož zde se z Ehrwaldu běhá na vrchol Zugspitze. Jedná se o závod, jehož trasa měří 16 km. Závodníci jsou ovšem odhodlaní a to i za předpokladu, že musí překonat převýšení 2 100 metrů. Nicméně se jedná o skutečně náročnou disciplínu.  Zugspitz Extremberglauf se pořádá každým rokem a již jsou zde takoví borci, že to zvládnou i pod dvě hodiny. Ale není to rozhodně pro každého.

Kdy je nejlepší se vydat na vrchol?

Je těžké určit, zdali bude lepší zima nebo léto. Ono každé roční období má svoje kouzlo. Je pravdou, že nejvíce si zde přijdou na své lyžaři a milovníci zimních sportů. Mohou si vybrat odpovídající sjezdovku a užít si tak plně zimní radovánky. Ale stranou nezůstává ani turistika a v některých místech i jízda na kole. Vrchol hory je jedinečným zážitkem pro každého, kdo navštíví tuto destinaci.

Zugspitze 1