Výlet na Ještěd pěšky, lanovkou, nebo autem

Užijte si cestu na Ještěd hned několika způsoby

Hledáte nenáročný výlet, který si užijete sólo, v páru a klidně i s celou velkou rodinou? Pak by ve vašem hledáčku rozhodně neměl chybět Ještěd, který se tyčí ve 1012 metrech nad mořem a především nad Libercem. Ze samotného města máte krásný výhled na Ještěd a z vrcholu Ještědu pak naopak výhled na Liberecký kraj. Pojďte se podívat, jak se na něj můžete vydat ve chvíli, kdy se chcete pořádně protáhnout i ve chvíli, kdy si chcete hlavně užít výhled a pořádně relaxovat.

Protáhněte si nohy na některé z pěších tras

Pokud se chcete vydat pěšky na Ještěd, doporučujeme si předem promyslet, jakou cestou se vydáte. Většina pěších tras začíná od centrálního parkoviště, ale zkušení horalové si můžou dát do nohou pár kilometrů navíc a vyrazit pěšky už z Liberce.

 

Při výšlapu na Ještěd doporučujeme zvolit trasu právě od centrálního parkoviště. Pokud si chcete i při začátku trasy z parkoviště dát trošku do těla, můžete začít přes Beranovu cestu, spodní stanici kabinové lanovky a dojít až nahoru po sjezdovce Pod lany. Na této cestě narazíte také na známé skokanské můstky. V případě, že se chcete kochat přírodou, tak zvolte hraběcí cestu kolem Panského lomu, pak hřebenovkou směrem přes Nový prales, Ještědku až po samotný vysílač.

Vyrazte autem až nahoru, nebo na záchytné parkoviště

Při výletu na Ještěd autem, máte hned několik možností, kde zaparkovat. Záleží na tom, jak moc se budete chtít projít. Pro ty z vás, kteří chtějí zažít hlavně velkolepý výhled, ale nemají příliš v lásce turistiku, je ideální parkoviště přímo u vysílače. 800 metrů pod vrcholem se pak nachází parkoviště u Ještědky, 2 kilometry parkoviště Výpřež, ze kterého se vydáte nahoru po červené, a poslední je centrální parkoviště, o kterém se zmiňujeme u pěších tras výše.

Užijte si jízdu lanovkou na sousední Černý kopec

V tuto chvíli se lanovkou kvůli její rekonstrukci nedostanete přímo na Ještěd, ale můžete využít sedačkovou lanovku na sousední Černý kopec. Z něj pak půjdete po červené trase na samotný vysílač Ještěd. Cesta vede po hřebeni hory zhruba 2 kilometry a má pouhých 140 metrů převýšení.

Nahorů pěšky a dolů koloběžkou

Máte rádi adrenalin? Pak vás možná zaujme možnost půjčení koloběžky, se kterou sjedete kopec při cestě zpátky. Nezapomeňte si však předem nastudovat podmínky a možnosti zapůjčení.

Tip: naše oblíbená cesta na Ještěd

Jak už jsme zmínili výše, na Ještěd vede hned několik turistických tras. My nejraději chodíme po modré, která vás povede lesem a menší oklikou, ale za to není až tak strmá. U rozcestí Nad Výpřeží, kde se k modré přidá červená trasa, se ti, kterým nevadí malinká zacházka, můžou vydat po červené značce a po necelých dvou kilometrech v lese narazí na ukrytou Mohylu letců. My obvykle pokračujeme až k rozcestí Ještěd na odbočku k vrcholu, kde opouštíme značení a pokračujeme po úzké pěšině až k vysílači.

Nezapomeňte si pohodlné oblečení a praktický batoh

Ani na menších túrách by vám nemělo chybět pohodlné oblečení a batoh, do kterého dáte všechny nezbytnosti a skoro ho na zádech ani neucítíte. Prohlédněte si oblečení vhodné na turistiku, ať už se vydáváte na Ještěd v teplých měsících nebo v zimě. Praktické batohy pak využijete celoročně klidně i na procházky po městě, nebo na cestování.